Rekreačné chaty sa tešia veľkému záujmu najmä obyvateľov veľkých miest, ktorí žijú v panelových domoch. Na chalupe sa potom cez víkend lepšie odpočíva a relaxuje a možno tu tráviť aj dovolenku. Súčasťou rekreačných pozemkov býva aj oplotenie, a to najmä v podobe živého plotu z tuje alebo smrekov, prípadne zhotovené z dreveného masívu. Drevený plot je potom praktickou ozdobou vašej parcely a ak je dobre udržiavaný správnymi nátermi a penetráciou, môže vám robiť radosť aj niekoľko desiatok rokov.

drevený plot

Na prípravu dreveného plotu budete potrebovať vyhĺbiť základovú ryhu o šírke zhruba 25 cm. Tú potom zalejete betónom a do betónu vložíte oceľové rúrky alebo nosníky, ktoré budú podopierať vodorovné plotové laty. Na ne sa potom budú skrutkovať jednotlivé zvislé plotové laty. Výšku oplotenia si zvoľte ľubovoľnú, na chatách však odporúčame plot nízky, s výškou približne jeden meter až sto tridsať centimetrov.

modrý plot

Montáž plotových lát vykonávajte konštrukčnými nerezovými skrutkami, ich výhoda spočíva najmä v odolnosti voči korózii, čo je pri plotoch veľmi vítané. Keby ste použili skrutky z konštrukčnej uhlíkovej ocele, po určitej dobe by vplyvom dažďových zrážok a sneženia či námrazy rýchlo skorodovali a korózia by potom priľnula k drevenému materiálu tak, že by bol veľký problém pri výmene lát. Vruty by ste potom nemohli ľahko vyskrutkovať a mohli by sa aj prelomiť, čo by nesmierne komplikovalo ďalšiu prácu.

Nerezové skrutky sa môžu v domácej dielni hodiť aj na iné účely, napríklad na výrobu alebo renováciu nábytku, dreveného obloženia muriva, opravu strešných lát či krovov, výstavbu drevníka, kôlne, výbehu pre zvieratá alebo pergoly či altánku. Nerezový materiál je síce drahší, než uhlíková oceľ, ale investícia do nerezu sa oplatí najmä po určitej dobe, kedy je zhotovený výrobok stále funkčný a slúži vám k vašej radosti a spokojnosti.