Zaobstarávate si domov v Piešťanoch plastové okná a nemáte s nimi doteraz žiadnu osobnú skúsenosť? Ešte nikdy ste ich nemali dlhšiu dobu na starosti a neviete, ako sa vlastne udržujú? Je to vlastne celkom jednoduché, na rozdiel od okien drevených, ktoré sa musia z času na čas natierať, tie plastové žiadny náter nevyžadujú, a vlastne ani žiadne iné technické metódy na udržanie dobrej kvality ich povrchu. Jediné, čo potrebujú, je čistota. Čisté plastové okno je vaša dokonalá vizitka, tak si nepokazte reputáciu.

interiér bytu

Sóda, ocot a saponát – neviete, čím umývať okná, aby bol výsledok dokonalý? Poradíme vám. Stavte na celkom osvedčené babské rady a neutrácajte peniaze za drahé špeciálne čističe. Bude vám stačiť celkom obyčajná sóda a trocha octu a samozrejme malé množstvo saponátu. Sóda so saponátom dokonale rozpustí mastnotu a šmír a ocot si poradí s vápenitými iónmi vo vode, ktoré zanechávajú na oknách šmuhy. Výsledok umývania bude excelentný. Okná umyvajte najskôr nahrubo a druhýkrát už na čisto. Na záver použite na sklá gumovú stierku.

umývanie okien

Dodržujte bezpečnostné pravidlá – ak umývate okná na prízemí, v zásade si môžete dovoliť pri tom treba tancovať a balansovať po okennom parapete, pretože ak z okna vypadnete von, z výšky pol druhého metra, nič sa vám nestane, maximálne sa odriete a zašpiníte od prachu. Ale na desiatom poschodí panelového domu to úplne mení situáciu. Tam musíte byť nesmierne opatrní a dodržiavať bezpečnostné opatrenia, najmä mať pod sebou pevné štafle alebo stoličku, aby sa pod vami nezviezli.

Skúste to naboso – veľmi účinné a bezpečné je umývanie okien naboso. Vyzujte sa z topánok a vyzlečte ponožky, bosé chodidlá sa potia a pot zaistí, aby vám to nepodklzovalo na žiadnom povrchu. Chodidlá sú navyše veľmi citlivé a ľahko sa prispôsobia terénu pod sebou, a vy stále cítite ten správny kontakt s rôznymi povrchmi. Prakticky sa nestáva, že by ste stratili balans, na rozdiel od práce v obuvi alebo v ponožkách.