Pod pojmov šiltovka sa skrýva už dnes legendárna pokrývka hlavy, ktorá zdobí naše hlavy už viac ako 200 rokov. Každý z nás kto vlastnil respektíve vlastní nejakú šiltovku si možno výbavy tu svoju najobľúbenejšiu, ktorá mu nielen ideálny sed, ale taktiež sa mu páči a vyhovuje mu aj po vzhľadovej stránke. Ich cesta sa začala písať niekedy v 18. storočí. Možno vás to prekvapí, ale s prvými šiltovkami prišli bejzbalisti v USA.Šiltovku používali, preto, aby im slniečko, ktoré bolo častým divákom neprekážalo a nesťažovalo im samotnú hru, ktorý ich veselý často potrápiť aj bez toho “hendikepu“. Ak mali šiltovky na hlavách mohli sa sústrediť len na jedine, a to podať kvalitný tímový, ale tiež individuálny výkon.

šiltovka

Zo začiatku sa nosili len pri samotnej hre, ale časom sa im nosenie týchto po kriviek hlavy tak zapáčilo, že si povedali prečo ich nevyužiť aj na bežne nosenie do spoločnosti napríklad len tak na ulicu. Od tohto okamihu sa tieto pokrývky hlavy zviditeľnili a obľúbilo si ich čoraz viac ľudí. Populárne sa stali aj mimo športového prostredia. Používať sa začali všade v exteriéri, kde to bolo potrebné či už pri manuálnej práci alebo na bázne nosenie. Šiltovku používali, preto, aby im slniečko, ktoré bolo častým divákom neprekážalo a nesťažovalo samotnú hru.

šiltovka

Ak mali šiltovky na hlavách mohli sa sústrediť len na jedine, a to podať kvalitný tímový, ale tiež individuálny výkon. Pred slnkom ich ochránil hlavná a zároveň podstatná časť každej šiltovka. Túto hlavnú časť tvorí prvok, ktorý sa nazýva šilt. Tieto prvé šiltovky malý šilt, ktorý bol ohnutý. Dnes je, preto častým zvykom takéto šiltovky so zahnutými šiltom označovať ako bejzbalové šiltovky. Šiltovky sú veľmi praktické ich využitie je priam univerzálne. V dnešnej dobe existujú rôzne druhy šiltoviek, ale tiež rôznych motívov, ktoré istotne upútajú našu pozornosť. Pri samotnom výbere je dobre sa rozhodnúť, kde budete túto šiltovku využívať, teda pri akej príležitosti ju plánujete nosiť a podľa toho si zvoliť druh, strih, motív či farbu. Veľmi praktickou funkciou u mnohých šiltoviek je regulovací ? pásik, ktorý nám, ako užívateľom umožňuje nastaviť si takú veľkosť šiltovky, ako práve potrebujeme na náš obvod hlavy.