Koniec koncov, vo veku od dvoch do piatich rokov sú všetky deti také! Možno máte práve teraz takého náročného jedlíčka doma.

· Niektoré deti v zásade nejedia všetko, napríklad uprednostňujú výrobky z bielej múky (chlieb a cestoviny) alebo potraviny s určitou textúrou alebo chuťou. Niektorí si vyžadujú, aby dostali rovnaké jedlo celých sedem dní v týždni.
· Deti majú obdobia svojho života, keď sú obzvlášť náchylné k jedlu. Keď sa hovorí: „Nemám to rád!“, Len deklarujú svoje právo prijímať rozhodnutia. V takýchto prípadoch majú pocit, že kontrolujú situáciu. Jedenie je jedným z mála momentov v priebehu dňa, keď deti môžu získať silu.

rodina

· Dnes si ľudia myslia veľa o zdraví a rodičia sa obávajú, čo a ako ich deti jedia. Obávajú sa, že deti sú podvyživené, alebo že ich dieťa postráda užitočné zložky alebo že príliš je. Verte mi, žiaden z našich starých rodičov (a možno aj ich rodičia) si ani nevšimol, čo jeme. Podávali jedlo na stôl a jedli sme.
· Keď kŕmime naše deti, vyjadrujeme im lásku k nim, ale aj moc nad nimi. „Dve ďalšie kusy“, „Prvá mrkva a potom chlieb“, „Už si zjedol? Tento prístup však bráni našim deťom rozvíjať správne stravovanie. Iba dieťa vie, či je hladný alebo už jedol, a ak ho donútite k jedlu („No, ešte jeden kus“), nenaučí sa rozpoznať signály hladu, ktoré mu telo dáva.

· Odborníci na výživu hovoria, že sledovanie výživy detí často vedie k negatívnym dôsledkom: môžu sa vzbúriť, začať tajne jesť nezdravé potraviny, nesprávne interpretovať signály tela o hlade.
Úprimne verím, že spoločné jedlo môže byť príjemné, aj keď predškoláci sedia pri stole. Dospelí len potrebujú zmeniť svoje očakávania o tom, ako spolu jesť. Mali by ste sa riadiť týmito radami:

jídlo

Vždy jesť pri stole. Deti potrebujú poriadok, aby sa naučili jesť podľa pravidiel. Po prijatí pozvánky na posedenie pri stole sa dozvedia, že je čas jesť a všetky ostatné veci musia byť odložené. Počas jedla – iba jedlo a komunikácia a nič viac.

Posaďte sa na svoje miesto. Keď má každý člen z rodiny miesto, vytvorí sa jeden druh rituálu.

Diskutujte o všetkom okrem jedla pri stole. Tak sa dieťa naučí komunikovať a nevenuje pozornosť tomu, čo jedia. Pre niektorých rodičov je ťažké, aby sa k tomu prispôsobili. Ale predstavte si, čo by ste cítili, keby vaši priatelia začali komentovať, ako budete jesť.