Nepatríte medzi tých, ktorí chcú bankovky schovávať do vankúša? Bojíte sa zlodejov ? Potom musíte hľadať iné alternatívy. Pred rokmi boli veľa v obľube vkladné knižky, ktoré ponúkali aj zaujímavý úrok, ale dnes už na nich nezískate skoro nič. Bankové spoločnosti vám aj napriek tomu dokážu ponúknuť rad možností, ako niečo málo zarobiť na vašich úsporách. Záleží len na Vás, čomu budete otvorení. Ak máte odvahu, môžete investovať do širokého portfólia fondov, ak sa držíte radšej viac pri zemi, existujú aj zaistené možnosti sporenia, kde vám finančné inštitúcie zabezpečia stopercentnú návratnosť vášho vkladu.
mince eura na hromadě
Vaše veličenstvo v oblasti sporenia
Kedysi dávno by to bola rozhodne vaša prvá voľba, ale dnes už toľko jeho výhody nevidíte. Predtým mala celá rodina aj niekoľko stavebných sporení. Sľubovalo vysoký úrok, štátnu pomoc a hlavne zákonné poistenie. Nemuseli ste sa tak báť, že po šiestich rokoch o niečo prídete, práve naopak vždy tu bol istý zisk. Dnes ide o štandardný finančný produkt, ktorý už nie je tak úplne pre každého.

Môžete ho využiť dvoma spôsobmi: sporiť alebo čerpať úver na bývanie. Sporiteľne ponúkajú aj niekoľko typov sporiacich programov, z ktorých si môžete vyberať. Stavebné sporenie má už tradíciu viac ako dvadsať rokov, garantuje vám ochranu vkladov a k jeho ďalším kladom patrí aj štátna pomoc, ktorú získate po splnení podmienok. Medzi jeho hlavné mínusy patrí účelovosť, zdanenie výnosov a možnosť zníženia štátnej podpory zo strany ministerstva financií.

Navyše aj doba sporenia šesť rokov vás môže značne obmedziť, pretože predčasné ukončenie vkladu, vás bude niečo stáť. Pri výpovedi sa dostanete k peniazom až za tri mesiace, takže rozhodne nejde o okamžitú finančnú rezervu.

Najdôležitejšie informácie v skratke:
Ø  overte si podmienky stavebnej sporiteľne, pre ktorú ste sa rozhodli – najmä sporenie po šesťročnej viazacej dobe, niekedy sa môžu zvyšovať poplatky za vedenie, alebo znižovať úrok
Ø  voľte radšej raz zmluvu, na ktorú budete posielať maximum
Ø  cieľovú sumu voľte v rozumnej výške, zvýšiť ju môžete kedykoľvek bez poplatku
Ø  stavebné sporenie vyberajte, ak vám nevadí viazacie doba a ste skôr konzervatívny typ
Ø  niekedy sa oplatí aj kombinácia so sporiacim účtom: budete mať okamžitú rezervu aj nasporené do budúcnosti
pokladnička prasátko ilustrace
Koľko si odkladať mesačne?
Samozrejme záleží hlavne na vás. Do zmluvy sa štandardne uvádza mesačný paušál, ale väčšina sporiteľní umožňuje aj vklady jedného vyššieho obnosu, ktorý vám pokryje sporenie na celý rok tak, aby ste mohli čerpať štátnu pomoc v plnej výške. Samozrejme musíte počítať aj s poplatkom za vedenie účtu a pri založení aj jednorazovým poplatkom za uzatvorenie zmluvy, ktorý si sporiteľňa inkasuje.

Na čo sa vám bude hodiť?
Primárny účel je samozrejme stavba, rekonštrukcia alebo kúpa bytu, ale mnoho klientov sporenie využíva pre zaistenie staroby alebo ako štartovné pre deti. Najefektívnejšie je, keď ho využijete v období šesťročných cykloch. Mnoho rodičov využíva tento typ sporenia aj pre svoje deti.
Hlavná je vždy vaša spokojnosť, preto musíte zvážiť všetky aspekty a tiež vaše možnosti. Záleží len na vás, ako svoje ťažko zarobené peniaze zhodnotíte.